Un adăpost, o speranță, un cămin

Cum problema animalelor lăsate în voia sorții pe stradă este una stringentă în mai toate toate localitățile din țară, administrația publică de la Moldova Nouă a venit cu o propunere menită să diminueze cumva efectele abandonului, soluția viabilă identificată în acest caz referindu-se la înființarea Serviciului Public Local de Gestionare a câinilor fără stăpân.

De la începutul anului, reprezentații Primăriei de la malul Dunării au făcut toate demersurile necesare pentru ca adăpostul de câini din zona Vărad să poată funcționa în parametri normali, în acest sens fiind obținute toate autorizațiile necesare, cum de altfel s-au depus eforturi pentru tot ceea ce înseamnă o infrastructură adecvată. Ca atare, întreaga muncă depusă vizează, în primul rând, reducerea numărului de câini fără stăpân de pe raza orașului, iar în al doilea rând crearea de condiții civilizate pentru animalele din adăpost, acolo unde nu doar că vor beneficia de tratament specializat și o bună îngrijire, ci vor avea ocazia să cunoască ce însemnă un cămin în adevăratul sens al cuvântului prin intermediul oamenilor cu suflet, gata să le adopte.

Serviciul public local pentru gestionarea câinilor fără stăpân respectă cu strictețe normele privind preluarea, înregistrarea, consultarea, trierea, îngrijirea și eutanasierea câinilor fără stăpân care suferă de boli incurabile constatate de medicul veterinar. Totodată, asigură protecția animalelor conform principiilor europene de protejare, concomitent cu protecția cetățenilor din unitatea administrativ teritorială în care funcționează.

Personalul adăpostului este format din:

• Stâncă Adelina – medic veterinar
  • Cercel Ionel Cristian – tehnician veterinar
  • Czirko Ștefan – îngrijitor

Program vizitare: zilnic, între orele 10.00-12.00
Program de revendicări și adopții: Luni-Joi între orele 12.00-15.00

Adăpostirea câinilor fără stăpân în cadrul centrului de gospodărire se face în cuști individuale și cuști comune, în timp ce locurile împrejmuite au următoarele dotări:

• apă potabilă în permanență;
  • vase pentru alimentare curate și dezinfectate (zilnic și întotdeauna înaintea aducerii unui nou animal în cușcă);
  • vasele pentru alimentare sunt așezate astfel încât animalele să nu poată urina sau defeca în ele facilitând astfel procesul de curățare și dezinfectare;
  • dacă spațiile nu sunt încălzite, se pun obligatoriu scânduri pentru odihnă și culcușuri, carton, totul pentru a facilita procesul de curățare.

În ceea ce privește cazarea câinilor fără stăpân, aceasta se face respectând următoarele cerințe:

• cazarea câinilor fără stăpân în cuști separate pentru a reduce stresul asupra lor și pentru a  controla bolile;
  • câinii sunt separați în funcție de: starea de sănătate, vârstă, sex, grad de agresivitate;
  • pardoselile sunt executate din ciment care a fost etanșat și care permite o curățare și dezinfectare ușoară, iar pentru a evita băltirea apei în exces, acestea sunt înclinate spre o rețea de canalizare;
  • pereții din cuștile pentru câini au cel puțin 185 cm înălțime, asta pentru a împiedica scurgerea apelor și dejecțiilor de la o cușcă la alta;
  • pereții cuștilor sunt confecționați din următoarele materiale: cărămidă tencuită și vopsită, metal încastrat în beton, plasă de sârmă;
  • deasupra pereților despărțitori există o plasă la înălțimea de 60 cm;
  • cuștile exterioare sunt confecționate din plasă de stâlpi metalici sau din lemn;
  • adăpostul are drenaj și instalații corespunzătoare pentru depozitarea încărcăturii de deșeuri zilnice;
  • există un control în ceea ce privește încălzirea, ventilația și umiditatea corespunzătoare în vederea asigurării confortului animalelor, personalului și publicului vizitator;
  • în toate zonele unde există cuști există deasemenea  un mijloc de circulație a aerului, fie cu ajutorul ventilatoarelor de evacuare, fie cu ajutorul unor ferestre care să poată fi deschise.

Testarea câinilor se face într-un spațiu cu destinația chirurgie sau în mai multe spații, spații care respectă normele sanitar-veterinare în vigoare. În acest fel sunt efectuate intervențiile chirurgicale de sterilizare a animalelor.

Controlul bolilor se efectuează zilnic asupra fiecărui animal din centru, orice eveniment medical fiind înregistrat în fișa individuală și în registrul central. Examinarea se face de către medicul veterinar al centrului sau, în lipsa acestuia, de către tehnicianul veterinar. Personalul centrului a fost instruit să recunoască semnele de boală și să le aducă la cunoștință personalului veterinar.

Hrănirea câinilor fără stăpân se va face după cum urmează:

• cățeii în vârstă de 6-12 săptămâni sunt hrăniți de 3 ori/zi, cei cu vârsta mai mare de 12 săptămâni – de 2 ori/zi, iar câinii de peste un an – o dată/zi;
  • hrana este întotdeauna proaspătă, iar cea uscată se administrată individual și supravegheat.

Întreținerea curățeniei se face prin spălarea fiecărei cuști sau boxe, zilnic și înainte de intrarea unui nou animal.

Animalelor capturate și transportate la adăpost li se aplică următoarele operațiuni:

• înregistrarea;
  • deparazitarea;
  • microciparea/alt mijloc de identificare stabilit de ANSVSA;
  • asigurare hrană și tratament medical pe durata cazării;
  • sterilizare;
  • vaccinare;
  • adopția, pe bază de cerere.