COD ROŞU de caniculă, joi şi vineri în Caraş-Severin

Joi și vineri (24 și 25 iunie) în județele Caraș-Severin, Timiș, Arad, Bihor, Satu Mare, Sălaj și Maramureș se vor înregistra temperaturi maxime extreme, comparabile cu recordurile absolute ale perioadei.

Acestea vor fi cuprinse între 39 și 41 de grade, iar în nord-vest între 35 și 38 de grade. În cursul nopții valorile termice nu vor coborî, în general, sub 20-24 de grade.

Urmare a acestei avertizări, Primăria Moldova Nouă a decis organizarea a două puncte de prim-ajutor anticaniculă, în incinta celor două magazine Imperial, din centru şi vis-a-vis de BRD, unde oamenii vor găsi apă rece pentru a se putea răcori, urmând ca în caz de nevoie să beneficieze şi de asistenţă medicală de specialitate.

Totodată administraţia oraşului sfătuieşte locuitorii din Moldova Nouă să încerce pe cât posibil evitarea plimbărilor în aer liber între orele 11:00 şi 18:00, dar şi să respecte următoarele recomandări:

• Dacă aveți aer condiționat, reglați aparatul astfel încât temperatura să fie cu 5 grade mai mică decât temperatura ambientală;
  • Dacă nu aveți aer condiționat în locuință sau la locul de muncă, petreceți 2-3 ore zilnic în spații care beneficiază de aer condiționat (cinematografe, spații publice, magazine);
  • Ventilatoarele nu trebuie folosite dacă temperatura aerului depășește 32 grade Celsius;
  • Purtați pălării de soare, haine lejere și ample, din fibre naturale, de culori deschise;
  • Pe parcursul zilei faceți dușuri călduțe, fară a vă șterge de apă;
  • Beți zilnic între 1,5 – 2 litri de lichide, fară a așteptă să apară senzația de sete. În perioadele de canicula se recomanda consumul unui pahar de apă (sau echivalentul acestuia) la fiecare 15 – 20 de minute.
  • Nu consumați alcool (inclusiv bere sau vin) deoarece acesta favorizează deshidratarea și diminuează capacitatea de luptă a organismului împotrivă căldurii;
  • Evitați băuturile cu conținut ridicat de cofeina (cafea, ceai, cola) sau de zahar (sucuri răcoritoare carbogazoase) deoarece acestea sunt diuretice;
  • Consumați fructe și legume proaspete (pepene galben, roșu, prune, castarveti, roșii) deoarece acestea conțin o mare cantitate de apa;
  • O doza de iaurt produce aceeași hidratare ca și un pahar de apă;
  • Evitați activitățile în exterior care necesită un consum mare de energie (sport, grădinărit, etc).
  • Aveți grijă de persoanele dependente de voi (copii, vârstnici, persoane cu dizabilități) oferindu-le, în mod regulat lichide, chiar daca nu vi le solicită;
  • Păstrați contactul permanent cu vecini, rude, cunoștinte care sunt în vârstă sau cu dizabilități, interesandu-vă de starea lor de sănătate.

Cum putem să limitam creșterea temperaturii în locuințe:

• Închideți ferestrele expuse la soare, trageți jaluzelele și/sau draperiile;
  • Țineți ferestrele închise pe toată perioada cât temperatura exterioară este superioară celei din locuință.
  • Deschideți ferestrele seara tărziu, noaptea și dimineața devreme, provocând curenți de aer, în perioada cât temperatura exterioara este inferioara celei din locuință.
  • Stingeți sau scădeți intensitatea luminii artificiale.
  • Închideți orice aparat electro-casnic de care nu aveți nevoie.