Spune ,,Stop poluării” cu deșeuri electrice și electronice! Caravana Ecotic e în oraşul nostru

Săptămâna aceasta, cetățenii orașului Moldova Nouă, precum și cei din întreaga Clisură a Dunării sunt așteptați să se implice activ în ceea ce privește protecția mediului înconjurător prin predarea, spre reciclare, a deșeurilor electrice și electronice, demers organizat de Universitatea Babeș-Bolyai, prin Facultatea de Știința și Ingineria Mediului, și Ecotic S.A, cu sprijinul Primăriei Orașului Moldova Nouă și operatorul de salubritate, S.C Ionela S.A., având de asemenea ca parteneri Primăriile: Socol, Pojejena, Coronini, Sichevița, Berzasca, Naidăș și Gârnic.

În perioada 26-29 martie, Caravana ECOTIC (muzeul mobil al DEEE) va fi instalată pe platoul de pe faleza Dunării Moldova Nouă, cetățenii cu spirit civic având ocazia, în intervalul orar 09.00-17.00, să predea aparatura veche de mici dimensiuni (fiare de călcat, uscătoare de păr, telefoane, baterii, acumulatori, becuri, neoane, etc), acestora oferindu-li-se totodată informații benefice asupra problematicii deșeurilor de echipamente electrice și electronice și a importanțeia colectării selective a lor.

De asemenea, echipamentele electrice și electrocasnice vechi care depășesc 50 de kg (mașini de spălat, frigidere etc) pot fi preluate, pe perioada campaniei, de la domiciliul solicitantului, de către operatorul S.C. Ionela S.A., totul printr-un apel telefonic la numărul: 0742003812.

Mai mult decât atât, acțiunea care vine în sprijinul comunităților locale, pentru facilitarea predării DEEE și colectării lor într-un mod organizat, se adresează inclusiv unităților de învățământ din Clisura Dunării, astfel că școlile din localitățile partenere în cadrul acțiunii sunt programate și vor vizita caravana în perioada 26-29 martie, administrațiile locale asigurând transportul lor în orașul Moldova Nouă.

Trimite şi prietenilor

Facebook
WhatsApp
Twitter
Email