Vineri, oraşul nostru a primit vizita Ambasadorului Extraordinar şi Plenipotenţial al Republicii Cehe la Bucureşti, doamna Halka Kaiserova. Aceasta a fost primită la Primăria Moldova Nouă de conducerea oraşului în frunte cu edilul Ion Chisăliţă, alături de viceprimarul Adrian Moiseş, citymanagerul Lavinia Almăjan şi contabilul şef Radmila Szekely.
Edilul i-a prezentat cu această ocazie înaltului oaspete câteva date privind demografia oraşului, vorbind despre comunitatea de cehi de la malul Dunării şi relaţiile foarte bune existente în interiorul comunităţii.
![](https://primariamoldovanoua.ro/wp-content/uploads/2021/05/1-281x300.jpg)
La rândul său, doamna ambasadoare a apreciat pozitiv strânsa legătură a administraţiei locale cu comunitatea cehă, exprimându-şi speranţa că şi pe viitor aceste legături vor fi la fel de strânse.
Vizita Ambasadorului Extraordinar şi Plenipotenţial al Republicii Cehe la Bucureşti, doamna Halka Kaiserova, la Moldova Nouă, s-a înscris în periplul pe care aceasta l-a făcut în Clisura Dunării, cu scopul de a cunoaşte şi a se familiariza cu problemele comunităţilor cehe din această zonă a Banatului.