Festivalul-concurs “Tradiții cărășene” ajunge la Moldova Nouă

La sfârșitul acestei săptămâni, promotorii valorilor din domeniul muzical-coregrafic, al artelor vizuale și meșteșugurilor tradiționale, al teatrului popular, poeziei dialectale și gastronomiei din orașul de la malul Dunării și din zonele arondate își vor da întâlnire la Casa de Cultură Moldova Nouă, cu ocazia primei ediții a festivalului-concurs “Tradiții cărășene”.

Participații înscriși își propun nu doar să încânte auditoriul, ci şi să dea tot ce e mai bun pe scenă și asta pentru a demonstra juriului prezent, alcătuit din reprezentanți de specialitate ai Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Caraș-Severin și personalități ale vieții culturale din județ, că merită să se califice în etapa finală a concursului, programată să aibă loc în toamna acestui an (07-08 octombrie), la Reșița.

Întrucât orașul de la malul Dunării nu va fi doar gazda etapei zonale a demersului cultural, ci și unul din promotorii acestuia, iată secțiunile în cadrul cărora tinerii din urbe și nu numai vor încerca să arate că sunt cei mai în măsură să se califice pentru câștigarea marelui premiu:

1. Secțiunea coregrafie: Grupul Alianței Pensionarilor din Moldova Nouă (subsecțiunea – grupuri de dansatori);
  2. Secțiunea muzicală: Marco Cioric – acordeon (subsecțiunea – soliști instrumentiști); Amalia Tudose, Daiana Mandachi, Petru Cârjă (subsecțiunea – soliști vocali);
  3. Secțiunea poezie dialectală: Teatru popular: Radu Băloi, Corina Popovici, Morena Bleotu, Maura Dascălu, Maria Drăgan, Ioana Ilie (subsecțiunea – recitatori dialectali); Antonia Moraru, Dorin Tismănariu (subsecțiunea – creatori de poezie și proză dialectală);
  4. Secțiunea expoziții-colecții: Expoziție de fotografie: Fășancul în Boșneag de-a lungul timpului; Fotocărți dedicate Fășancului din Moldova Nouă (2019, 2021 și 2022); Colecția de fotografii de la activitățile Casei de Cultură Moldova Nouă (2017-2021) – (subsecțiunea – colecții-expoziții diverse);
  5. Secțiunea gastronomie: Ciorbă de pește.

Acțiunea culturală, găzduită la Casa de Cultură Moldova Nouă, va avea loc vineri, 29 aprilie, începând cu ora 13.00.

Festivalul-concurs “Tradiții cărășene” este organizat de Consiliul Județean Caraș-Severin și Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Caraș-Severin, în parteneriat cu orașele și comunele din județ, scopul întregul demers fiind promovarea valorilor cu raportare la domeniul muzical-coregrafic, al artelor vizuale și al meșteșugurilor tradiționale, al teatrului popular, al poeziei în grai popular şi al gastronomiei tradiționale.

Etapele zonale ale acțiunii culturale se vor desfășura în Bocșa, Oravița, Moldova Nouă, Bozovici, Băile Herculane, Oțelu Roșu, Caransebeș şi Reșița, bătălia finală pentru trofeul “Tradiții cărășene” urmând să aibă loc în orașul reședință al județului Caraș-Severin, în zilele de 07 şi 08 octombrie 2022.