Peste 200 de milioane de euro pentru aducerea gazului în localităţile cărăşene

Săptămâna trecută Asociația de Dezvoltare Intercomunitară (ADI) Valea Carașului – Valea Almăjului – Clisura Dunării a depus cererea de finanțare, prin Programul “Anghel Saligny”, pentru rețeaua de alimentare cu gaze naturale, demers care se adresează unui număr de 31 de unități administrativ-teritoriale.

Aducerea gazelor naturale în gospodăriile cărașenilor este ideea pe care primăriile implicate în Asociație, alături de Consiliul Județean, luptă să o materializeze, întregul demers având ca scop facilitarea accesului spre condiții decente de trai, așa cum se întâmplă în alte zone ale României.

Concret, proiectul “Dezvoltarea rețelelor inteligente de distribuție a gazelor naturale în vederea creșterii nivelului de flexibilitate, siguranță, eficiență în operare, precum și de integrare a activităților de transport, distribuție și consum final la Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Valea Carașului – Valea Almăjului – Clisura Dunării, jud Caraș-Severin”, unde Consiliul Județean Caraș-Severin este membru, vizează 31 de UAT-uri, ceea ce înseamnă 85 de localități cu o populație totală ce depăşeşte 75.000 de locuitori, după cum urmează:

• Bănia
  • Vărădia
  • Vermeș
  • Vrani

Astfel, din cei 2.500 de kilometri, lungimea totală a rețelelor de distribuție a gazelor naturale prevăzută în Programul național de investiții “Anghel Saligny”, în județul Caraș-Severin vorbim despre 750 de kilometri, ceea ce însemnă 33.941 de branșamente, suma prevăzută pentru implementarea proiectului fiind de 1.014.390.358,21 lei.

“Este pentru prima dată când în Moldova Nouă există un demers oficial pe tema introducerii gazului metan în locuințele oamenilor! Discuțiile purtate pe această temă cu fiecare dintre primarii localităţilor asociate și munca depusă pentru ca documentele întocmite să nu rămână prăfuite în vreun sertar însemnă enorm pentru județul nostru. Pentru fiecare șef al administrației publice locale, aducerea gazului este echivalentul aducerii de investitori și implicit a creșterii economice deoarece asta este menirea noastră, a primarilor, să aducem bunăstare comunităților pe care le păstorim. Acum, dat fiind faptul că s-a mai făcut un pas înspre materializarea acestui proiect, vreau să fac un apel la reprezentanții judeţului Caraş-Severin în Parlamentul României (senatori și deputați), indiferent de culoarea politică, să ne vină în sprijin, să militeze la rândul lor pentru ca această investiție să cunoască materializarea. Oamenii din județul Caraș-Severin merită să trăiască în condiții decente şi civilizate”, a subliniat președintele ADI Gaz, primarul orașului Moldova Nouă, Ion Chisăliță.