Banii europeni, șansa renovării blocului turn

Singurul bloc turn din orașul de la malul Dunării ar putea îmbrăca straie noi, după ce, săptămâna trecută, în cadrul ședinței de îndată, aleșii locali au aprobat depunerea proiectului ,,Renovarea energetică lb. 28F, str. Dunării, Moldova Nouă”, totul în cadrul apelului de proiecte PNRR/2022/C5/1/A.3.1/1, operațiunea A.3: Renovarea energetică moderată a clădirilor rezidențiale multifamiliale – fără consolidare.

Emblema orașului de altădată, edificiul cu zece etaje din Moldova Nouă, aflat astăzi într-o stare vizibilă de degradare, are toate șansele să-și schimbe înfățișarea, asta după ce, până la urmă, locatarii blocului au înțeles importanța pe care o joacă asociațiile de proprietari în obținerea finanțărilor pentru reabilitarea/modernizarea unor astfel de imobile.

Cum, timp de 50 de ani, asupra blocului turn s-a intervenit doar cu mici reparații, edificiul fiind dat în folosință începând cu anul 1972, iată ce anume ar prevede reabilitarea termică a elementelor de anvelopă a clădirii prin intermediul fondurilor europene:

• izolare termică a pereților exteriori;
  • înlocuirea tâmplăriilor vechi cu tâmplărie PVC;
  • refacerea finisajelor interioare în casa scării și a finisajelor exterioare;
  • refacerea tinichigeriei pe atice;
  • modernizarea instalațiilor electrice;
  • curățarea coșurilor de fum;
  • igienizarea subsolului tehnic;
  • înlocuirea termoizolației terasei;
  • izolarea termică a intradosului planșeului peste subsolul tehnic;
  • modernizarea instalațiilor electrice comune și înlocuirea becurilor vechi cu becuri moderne (tip LED).

Totodată, în cadrul solicitării de finanțare au fost prevăzute trei stații de încărcare pentru vehiculele electrice (cu putere de peste 22 Kw), cu două puncte de încărcare.

Valoarea totală a proiectului se ridică la 1.542.078 euro, fără TVA, respectiv 7.591.187,3706 lei, fără TVA.