Mai mulți edili cărășeni, în vizită de lucru la Primăriile Golubac și Veliko Gradiște din Serbia

La inițiativa primarului orașului Moldova Nouă, Ion Chisăliță, mai mulți primari din județul Caraș-Severin, alături de reprezentanți ai Consiliului Județean Caraș-Severin și cei ai Aquacaraș S.A. , au efectuat o vizită de lucru la administrațiile publice locale din Serbia, scopul principal al întrunirilor constând în consolidarea relațiilor româno-sârbe pe mai multe segmente de interes.

Dat fiind faptul că, anul trecut, Primăria orașului Moldova Nouă a reînnoit protocoalele de colaborare atât cu administrația publică locală condusă de edilul-șef Dragan Milici, Veliko Gradiște, cât și cu administrația publică locală reprezentată de Nebojša Mijović (Golubac), recenta întâlnire a fost un bun prilej pentru stabilirea calendarului de derulare a punctelor stabilite prin protocoalele de colaborare, de a prezenta proiectele comune depuse în cadrul ultimului apel susținut din fonduri IPA și, sigur, de a rentabiliza circulația prin intermediul bacului care face legătura, pe Dunăre, între localitățile Moldova Nouă (România) și Usije (Serbia).

Profitând de oportunitate, primarii din Caraș-Severin și nu numai au avut ocazia să-și facă cunoscute comunitățile, ideea de bază rezumându-se la atragerea cât mai multor turiști, atât din Serbia, cât și din România pentru a beneficia de un schimb turistic și cultural avantajos.

Din delegaţie au făcut parte primarul orașului Moldova Nouă, Ion Chisăliță, Chisăliță Ilie, responsabil administrativ și pe segmentul protocoalelor de colaborare din partea Primăriei orașului Moldova Nouă, primarul comunei Svinița (jud. Mehedinți), Nicolaie Curici, primarul comunei Pojejena, Mira Radovancovici, primarul comunei Coronini, Ilie Boboescu, primarul comunei Gârnic, Nicolae Tismănariu, primarul comunei Cărbunari, Gheorghe Prasnescu, Gheorghe Românu din partea Primăriei orașului Anina, primarul orașului Oravița, Ursu Dumitru, primarul orașului Băile Herculane, Cristian Miclău, primarul comunei Sichevița, Ilie Jurca, administratorul public al comunei Răcășdia, Mirco Lechici, primarul comunei Naidăș, Marius Pohanka, primarul comunei Glimboca, Petru-Novac Crîsnic, vicepreședintele Consiliului Județean Caraș-Severin, Ovidiu Rădoi, Ghiță Sporea, consilier județean – Consiliul Județean Caraș-Severin, precum și reprezentanți din partea Aquacaraș S.A.