“Festivalul prieteniei”, sub semnul interculturalității

Sfârșitul săptămânii trecute a fost unul deosebit pentru copiii din Clisura Dunării, de la Socol până la Berzasca, aceștia având ocazia să demonstreze, la Sala de Sport a orașului Moldova Nouă, prin intermediul momentelor pregătite, cât de mult contează dialogul și interacțiunea într-o societate pluralistă, multiculturală.

Încurajați de edilul-șef al orașului Moldova Nouă, Ion Chisăliță, directorul Grădiniței cu Program Prelungit ,,Sf Stelian” Moldova Nouă, Lavinia Almăjan, reprezentanți ai Liceului Tehnologic ,,Clisura Dunării” Moldova Nouă, Anișoara Georgevici, Inspectoratului Școlar Județean Caraș-Severin – Elena Pirtea – inspector pentru educație timpurie, Casei Corpului Didactic Caraș-Severin – Viorica Galben, unităților de învățământ din Serbia: ,,Veljko Dugošević” Braničevo (cu predare de la ciclul preșcolar până la cel gimnazial), Grădinița ,,Lasta” Golubac și, sigur, susținuți de părinți și bunici, micuții din cadrul a 26 de grupe au reușit să depășească emoțiile și să încânte publicul cu fel și fel de momente, de la parade ale costumelor, tradiții și obiceiuri specifice minorităților din zonă, dansuri și cântece populare în limba română, cehă, germană, sârbă, dansuri moderne, recitaluri de poezie şi până la piese de teatru precum: ,,Albă ca Zăpada și cei șapte pitici” sau ,,Domnul Goe”.

,,Festivalului prieteniei” a fost o idee devenită realitate grație conlucrării mai multor unități de învățământ din Clisura Dunării, fiecare având mai multe grupe de copii. La ediția din acest an au participat:

• Grădinița cu Program Prelungit ,,Licuricii” Moldova Nouă;
  • Grădinița cu Program Prelungit ,,Sf. Stelian” Moldova Nouă;
  • Grădinița cu Program Normal ,, Rază de Soare” Moldova Nouă;
  • Grădinița Creșă Moldova Nouă;
    Grădinița cu Program Normal ,,Sf. Sava” Măcești;
  • Grădinița cu Program Prelungit ,,Nikola Gavrilovici” Moldova Veche;
  • Grădinița cu Program Normal Câmpia;
  • Grădinița cu Program Normal Socol;
  • Grădinița cu Program Normal Sfânta Elena;
  • Grădinița cu Program Normal Sichevița;
  • Grădinița cu Program Normal Gornea;
  • Grădinița cu Program Normal Pojejena;
  • Grădinița cu Program Normal Belobreșca;
  • Grădinița cu Program Normal Radimna;
  • Liceul Tehnologic,,Clisura Dunării” Moldova Nouă.

,,Festivalul prieteniei” din acest an a fost organizat de Primăria și Consiliul Local Moldova Nouă, Grădinița cu Program Prelungit ,,Sf. Stelian” Moldova Nouă, în parteneriat cu Liceul Tehnologic ,,Clisura Dunării” Moldova Nouă, Inspectoratul Școlar Județean și Casa Corpului Didactic. Acestui eveniment i s-au alăturat delegațiile unităților de învățământ din Serbia, totul în baza protocolului de colaborare încheiat între Primăria Moldova Nouă și Primăria Golubac (Serbia).