Consiliul Local Moldova Nouă a decis să adopte măsuri imediate pentru reparația capitală a drumului de acces către Liceul Tehnologic “Clisura Dunării”.
Până la momentul actual, suprafața se afla într-o stare avansată de degradare, prezentând gropi în betonul care s-a măcinat, fisuri, crăpături sau chiar dezagregări. Toate aceste defecțiuni favorizau staționarea apei (băltiri) în perioadele ploioase, accentuau degradările din ciclurile de îngheț-dezghet, ceea ce constituia un factor agravant în procesul de deteriorare al carosabilului, motiv pentru care demararea lucrărilor era absolut vitală.
Terenul propus spre reabilitare are o suprafață de 799,44 mp.
Prin realizarea investiției propuse, se preconizează atingerea următoarelor obiective:
- creșterea siguranței și confortului traficului auto, prin realizarea unor suprafețe de rulare plane;
- creșterea siguranței și confortului deplasărilor pietonilor, prin realizarea unor suprafețe de rulare asfaltate, plane.
![](https://primariamoldovanoua.ro/wp-content/uploads/2022/04/1-1-1024x768.jpg)
![](https://primariamoldovanoua.ro/wp-content/uploads/2022/04/2-1-1024x768.jpg)
![](https://primariamoldovanoua.ro/wp-content/uploads/2022/04/3-1-1024x768.jpg)
![](https://primariamoldovanoua.ro/wp-content/uploads/2022/04/4-1024x768.jpg)
![](https://primariamoldovanoua.ro/wp-content/uploads/2022/04/5-1024x768.jpg)
![](https://primariamoldovanoua.ro/wp-content/uploads/2022/04/6-1024x768.jpg)
Valoarea totală a proiectului “Lucrări de reparații la calea de acces a Liceului Tehnologic <Clisura Dunării>” este de 116.602, 33 lei (TVA inclus), bani proveniți de la bugetul local al orașului Moldova Nouă.