Lucrări de reparații la calea de acces a Liceului Tehnologic “Clisura Dunării”

Consiliul Local Moldova Nouă a decis să adopte măsuri imediate pentru reparația capitală a drumului de acces către Liceul Tehnologic “Clisura Dunării”.

Până la momentul actual, suprafața se afla într-o stare avansată de degradare, prezentând gropi în betonul care s-a măcinat, fisuri, crăpături sau chiar dezagregări. Toate aceste defecțiuni favorizau staționarea apei (băltiri) în perioadele ploioase, accentuau degradările din ciclurile de îngheț-dezghet, ceea ce constituia un factor agravant în procesul de deteriorare al carosabilului, motiv pentru care demararea lucrărilor era absolut vitală.

Terenul propus spre reabilitare are o suprafață de 799,44 mp.

Prin realizarea investiției propuse, se preconizează atingerea următoarelor obiective:

• creșterea siguranței și confortului traficului auto, prin realizarea unor suprafețe de rulare plane;
  • creșterea siguranței și confortului deplasărilor pietonilor, prin realizarea unor suprafețe de rulare asfaltate, plane.

Valoarea totală a proiectului “Lucrări de reparații la calea de acces a Liceului Tehnologic <Clisura Dunării>” este de 116.602, 33 lei (TVA inclus), bani proveniți de la bugetul local al orașului Moldova Nouă.

Trimite şi prietenilor